Доналд Тръмп отново е президент на САЩ
Доналд Тръмп е бившият и следващ президент на САЩ. Републиканецът победи кандидатката на демократите Камала Харис. Кой е 47-ият президент на САЩ? Портрет на победителя от изборите.
За поддръжниците си републиканският президент е спасител и герой, който отстоява техните ценности срещу либералите в САЩ. Критиците на Тръмп от своя страна посочват, че той е осъден престъпник. Те бяха потресени от предизборната му кампания и шокирани от радикалната му политика. Според тях неговото поведение и импулсивния начин, по който използва социалните медии – и на власт, и когато бе извън нея – е враждебно спрямо държавната власт.
По време на предизборната кампания Доналд Тръмп например впечатли с твърдението си, че мигрантите от Хаити крадели котките и кучетата на съседите си в Спрингфилд, щата Охайо, за да ги ядат – без да има нещо вярно в това.
Не може да се предскаже какво очаква САЩ и останалата част от света по време на втория мандат на Тръмп. Но погледът към първия му мандат и времето оттогава насам могат да дадат индикации за бъдещето.
„Откраднатите избори“ и щурмът на Капитолия
Тръмп отказа да признае, че през 2020 година е загубил президентските избори срещу Джо Байдън. Той твърдеше, че изборите са му били „откраднати“ и неговите фенове му повярваха. Макар редица разследвания и съдебни решения да доказаха, че това обвинение е невярно, Тръмп продължи да настоява, че демократите са извършили изборна измама.
На шести януари 2021-ва година десни екстремисти и поддръжници на Тръмп щурмуваха сградата на Капитолия във Вашингтон и се опитаха да попречат на официалното потвърждаване на победата на Байдън. Преди това Тръмп се обърна към поддръжниците си с апел да окажат съпротива. Това очевидно окуражи склонната към насилие тълпа. Петима души загинаха при щурма на Капитолия или малко след това, над сто бяха ранени.
На 13 януари 2021-ва година, една седмица преди края на неговия мандат, Камарата на представителите гласува импийчмънт на Тръмп за подстрекаване към бунт. На следващия месец Сенатът го оправда, но през 2023 година Тръмп бе обвинен в четири случая, свързани с неговия отказ да приеме резултатите от изборите през 2020 година.
Неговите адвокати обжалваха решението и случаят стигна до Върховния съд в САЩ. Той реши, че президентът се ползва с имунитет за официалната си позиция. Прокуратурата внесе известни промени и отново повдигна обвинение срещу Тръмп. Случаят още не е приключен.
Процеси, процеси, процеси: обвиненията срещу Тръмп
В навечерието на президентските избори през 2024 Тръмп бе конфронтиран с редица други правни предизвикателства, включително много дела за измама, свързани с ръководството на неговата семейна фирма, както и дела заради неговото поведение след изборното поражение през 2020 година.
Той бе обвинен и осъден по 34 точки за фалшифициране на документи, за укриване на подкупи, дадени на порноактрисата Сторми Даниелс, за да запази мълчание. Тръмп неизменно повтаряше, че е невинен, дори и след като съдебните заседатели обявиха решението си. Съдията обаче отложи обявяването на присъдата за времето след изборите. Не е ясно дали Тръмп ще трябва да изтърпи наказание.
Той бе обвинен и за това, че е съхранявал тайни правителствени документи в дома си във Флорида – вече след края на своя президентски мандат. Освен това Тръмп трябваше да изплати обезщетение, възлизащо на милиони долари на бившата журналистка Елизабет Джийн Керъл – след като съд го призна за виновен, че в края на 1990-те години е извършвал сексуални посегателства спрямо Керъл, а по-късно е отрекъл това, твърдейки, че тя е излъгала.
Фокусът върху „Америка на първо място“
За избирателите на Тръмп от особена важност е неговото обещание да „постави САЩ на първо място“. Той се изказа критично спрямо НАТО и прекрати членството в Световната здравна организация и Парижкото споразумение за климата. При управлението на Байдън САЩ възстановиха членството си, но Тръмп планира отново да го отмени. Неговият едностранчив подход предизвика гнева на европейските му съюзници, но се харесва на много от консервативните американци. Поддръжниците на Тръмп приветстваха и предприетите от него намаления на данъците за богатите.
Пътят му преди политиката
47-ият американски президент е роден на 14 юни 1946 година в нюйоркския квартал Куинс. Дядо му по бащина линия емигрира в края на 19 век от Германия в САЩ. Доналд Тръмп следва в реномираното бизнес училище „Уортън“ във Филаделфия, което завършва със степен бакалавър по икономика.
През 1970-те и 1980-те години той разширява бизнеса с недвижими имоти на семейството си и осъществява престижни проекти като „Тръмп Тауър“ в Манхатън, където и живее, преди да се премести във Флорида. Неговата организация управлява редица хотели, казина и игрища за голф, много от които в крайна сметка фалират.
„Лъжливи новини“ и строга миграционна политика
През цялото време на президентството на Тръмп неговите отношения с пресата бяха напрегнати. Той направи много неверни и подвеждащи твърдения, същевременно често отхвърляше фактите, които не му харесват, наричайки ги „фалшиви новини“. Така успя да убеди много от своите поддръжници, че критичните медии разпространяват лъжи, за да навредят на репутацията му.
По време на първия си мандат Тръмп следваше строга миграционна политика и постоянно правеше расистки изявления. Така например той обеща да построи стена по границата между САЩ и Мексико – за която да плати Мексико. До края на неговия мандат станаха готови 732 км от стената – около една четвърт от общата дължина на границата. Стената излезе около 16 милиарда долара на американските данъкоплатци, а Мексико не плати нищо.
Твърдата позиция на Тръмп по отношение на миграцията имаше сериозни последствия. Мигрантите от Латинска Америка бяха задържани за неопределено време на границата, деца биваха разделяни от родителите им. Кадрите с малки деца, затворени в килии, предизвикаха възмущение в страната и извън нея.
Първа процедура по импийчмънт и пандемия
На 18 декември 2019 година бе даден ход на първата процедура по импийчмънт срещу Тръмп. Така той стана третият президент в историята на САЩ, подложен на такава процедура. Тогава ставаше дума за обвинения, че Тръмп е задържал военна помощ за украинското правителство, за да го принуди да започне разследвания срещу Джо и Хънтър Байдън – което да подпомогне преизбирането на Тръмп. Президентът отхвърли всички обвинения, а Сенатът с републиканското си мнозинство го оневини.
Пандемията, предизвикана от коронавирус, беляза и първия президентски мандат на Тръмп. Смъртността от коронавирус в САЩ бе много по-висока, отколкото в другите индустриални държави. Тръмп омаловажи опасността, вместо да последва съветите на лекари и учени. Критиците му казват, че поведението му е довело до смъртта на стотици хиляди американци. В интервю от август 2020 година Тръмп призна, че действително са починали хора – с думите „Положението е такова, каквото е“.