Логото на компанията, знаеща много за гражданите. Внимавайте, какво споделяте в социалните мрежи.
Парите ще развалят приятелства и във… Фейсбук. Не, това не е шега, а възможна последица от намеренията на кредитната служба Шуфа да наднича и в профилите на потребителите на социалните мрежи.
Шуфа e акционерно дружество, което събира информация за платежоспособността на гражданите. За да разшири познанията си тя е решена да тегли информация и от социалните мрежи като FaceBook, LinkedIn, XING, Google Streetview и др. Ще се анализират връзките на клиентите с техните приятели в мрежата, предпочитанията им, евентуални промени в местожителството им, както и много други. За да осъществи това свое намерение Шуфа е привлякла като партньор за проекта един от най-добрите германски високотехнологични институти – Хасо Платнер към университета в Потсдам.
Повелителят на информацията
Шуфа е най-големият дознател в кредитния живот в Германия. Ако даден клиент иска да получи одобрение за кредит или да сключи договор с мобилен оператор, например, трябва да получи първо зелена светлина от него. Акционерното дружество разполага с информация за повече от 66 милиона клиенти, базирана основно върху данни от банки, застрахователни дружества и различни търговци. Това очевидно не е достатъчно, за да може дружеството да измерва риска за всеки един потенциален кредитополучател, затова залага на по-иновативни методи. Според изтеклата в медиите информация, новият проект би трябвало да позволи по-добра преценка „на шансовете и заплахите за компанията”.
Не на същото мнение обаче са обществото и политиците. „Шуфа не трябва да се превръща в Биг Брадър на икономическия живот в страната”, коментира министърката за защита на потребителите Илзе Айгнер. На същото мнение е и правосъдната министърка Сабине Лойтхойзер-Шнаренбергер: „Не трябва приятелствата или предпочитанията във Фейсбук да водят до това, хора да получават отказ за мобилен телефон, например”.
От своя страна от научния институт, натоварен с разработването на методите за онлайн следенето, контрират, че работят върху „основополагащи изследвания„, спазавайки „най-високи етични стандарти„. По план резултатите от работата на института трябва да бъдат публикувани в началото на септември. „Искаме да провокираме дискусия в обществено-политическото пространство„, твърдят представителите на Шуфа. Според говорителя на компанията д-р Астрид Каспер, за да остане водач на пазара в Германия Шуфа трябва да използва възможностите на технологичното развитие. А интернет заемал централно място в него.
Кутията на Пандора
Въпреки общественото недоволство тенденцията за събиране на лични данни от интернет далеч не започва с Шуфа. Списание Щерн разкрива, че някои застрахователи вече използват информацията в интернет без да чакат резултатите от кредитните регистри. Така компанията Axa Global Direct проверява всички достъпни бази данни в интернет за своите клиенти, за да може да пресметне по-добре индивидуалната рисковата премия. Но заедно със стандартната информация за местожителство, образование и др., застрахователят следи и действията на потребителите. Така напр. ако някой посещава прекалено често интернет страници за продажба на автомобили, това се отбелязва в неговото досие. Ако пък някой младеж напише във Фейсбук, че ще ходи на парти с колата през уикенда, това също се взема предвид.