В Туитър: Лъжите на Тръмп. И лъжите на останалите
Малка политическа сензация. Туитър публикува предупреждение, че две съобщения на Доналд Тръмп не бива да се приемат за чиста истина. Яростната реакция на президента не закъсня. Той обяви война на социалните мрежи.
Американският президент Доналд Тръмп за пореден път води война в интернет. Този път неговият гняв беше предизвикан от тъкмо от Туитър, а това е платформата, чрез която Тръмп основно осъществява своята комуникация с външния свят. В миналото той неведнъж се е оплаквал, че Туитър ограничава свободата на изразяване на по-консервативните потребители. А сега самата платформа стана мишена на неговата атака.
Тръмп иска строги мерки
В четвъртък вечер Тръмп заплаши, че ще въведе регулации, които да ограничат правата на социалните мрежи. Тези им права са записани в закон, който си поставя за цел да ги защити от съдебно преследване.
Според Тръмп, Туитър, Фейсбук и сие не носят отговорност за съдържанията, които потребителите качват в тях. Президентът поставя под въпрос тъкмо този техен имунитет. Ако реши да прокара искането си, в бъдеще социалните мрежи ще бъдат много по-строго контролирани за съдържанията, които се появяват там – с други думи ще има цензура.
По ирония на съдбата от новата регулация ще бъдат засегнати тъкмо „страстните“ постинги на американския президент. Но Тръмп изглежда не е помислил точно за това. Щеше да е направо смешно, ако не беше толкова тъжно. „Една шепа социални медии контролират голямата част от обществените и частните комуникационни пътища в САЩ“, заяви президентът при представянето на указа в Белия дом.
И допълни, че въпросните медии на практика имали „безконтролна власт да цензурират, ограничават, преработват, модифицират, укриват или променят всяка форма на комуникация между гражданите и широката общественост„. Затова Тръмп щял да се погрижи за това социалните мрежи вече да не получават пари на данъкоплатците. Той нямало да им позволи да продължават да тероризират американските граждани.
Откъде тръгна целият скандал?
Тръмп се разгневи на Туитър, след като платформата подложи на съмнение достоверността на публикуваната от президента информация. В нея Тръмп твърдеше, че гласуването по пощата създава условия за измами. В предупреждението на Туитър се съдържаше уточнението, че гласуването по пощата отдавна вече не носи риск от измами. Публичното изобличаване на неговите лъжливи твърдения бе възприето от Тръмп като лична обида. Нищо чудно – та нали тъкмо чрез Туитър той досега разпространяваше омраза, полуистини или откровени лъжи.
Тази случка сега се превърна в повод за атаката на Тръмп срещу социалните медии. И това ако не е пълен абсурд! Независимо от гневните изблици на Тръмп, все пак трябва да се каже едно: Туитър, Фейсбук и сие са изправени пред сериозно предизвикателство. В навечерието на президентските избори в САЩ е важно да се знае каква ще е съдбата на откровените политически лъжи, които юзърите публикуват в социалните медии.
Проверка на фактите е необходима
Лъжите срещу Хилари Клинтън, разпространявани във Фейсбук преди последните избори за президент в САЩ, изиграха съществена роля за поражението ѝ. Едва ли е изненадваща реакцията на Марк Зукърбърг по повод спора между Тръмп и Туитър – основателят на Фейсбук заяви, че социалните медии не носят отговорност за фактите в публикуваните политически постинги.
Предупрежденията за лъжа, каквито Туитър публикува под двете съобщения на Тръмп, обаче са крайно необходими за провеждането на честни избори. Затова платформата не бива да прекратява проверката на фактите, а точно обратното – длъжна е да я приложи към изявленията на всички политици, независимо от партийната им принадлежност.