У нас си слагаш името на табелата за 7000 лв., в САЩ – за 20 долара
Табелите с автомобилните номера в България са най-строго охраняваните и най-тъпата измислица на МВР.
По света можеш да си прибереш стария номер на колата, на много места като в САЩ ги продават като сувенири. В България е строго забранено, прибират дори чужди временни номера, когато внасяш кола в България (виж по-долу).
А кодовете на градовете в автомобилните номера в България са истинска загадка. ЕВ – Габрово , Н – Шумен, А – Бургас… Същевременно за някои градове се означават с първата буква на името им, например: Т – Търговище, Х – Хасково, В – Варна, М – Монтана, К – Кърджали, Р – Русе.
Каква е логиката? Най-точният отговор е – милиционерска. Защото изборът на буквите в кодовете на градовете на автомобилните номера е тайна разработка на МВР. По стара международна спогодба още от края на Студената война, номерата на колите у нас трябва да се приравнят към латиницата. Тоест в автомобилните регистрационни табели да се използват само онези букви от кирилицата, които ги има и в латиницата. Така ще може българските номера на колите да се разчитат в Европа. И екип спецове от МВР е измислил букви и буквени съчетания, намесен е и Институтът на МВР. И резултатът е налице. Сегашната главоблъсканица по автомобилните табели ще остане навеки, защото е много трудно, скъпо и безсмислено да подменяш заради такива недомислици табелите на 3 млн. коли, които вече са подменяни 3 пъти за 20 години.
Поредица смени на автомобилни номера подлудяват шофьорите. Първо още в края на социализма смениха старите черни железни номера с порцеланово покритие с нови, жълти, алуминиеви. После в началото на 90-те отпаднаха разликите между номерата на частни и държавни автомобили, всички номера станаха еднакви, нов образец. После започна нова смяна – на кодовете. Поставен беше срок до 2000 г. да се сменят всички регистрационни табели на колите и това стана.
След това въведоха нов тип табела, европейски образец, бяло и синьо – със знака BG и трикольор. Новият краен срок за подмяна на табелите беше 2006 г. Последно вътрешният министър Румен Петков плашеше, че трябва да се сменят преди да влезем в Европейския съюз. Който ходи до съседна Гърция, да погледне и ще види, че там още има стари гръцки номера, които въобще не са европейски образец. Също и в Италия и др.
Така в рамките на 10 години българската държава накара всички собственици на коли да ги пререгистрират 2 пъти, като за това ги одруса средно 40 лв. Става дума за около 3 млн. автомобила. Държавният овчар стриже българското стадо по 3 пъти в година, вместо по веднъж. Табелите се произвеждат от частната фирма БМВ (Безконтактни мултиплексорни вериги).
Кодове по милиционерски
Но какво означават главоблъсканиците по регистрационните табели? Мозъчният тръст на МВР е използвал само буквите от кирилицата, които съвпадат с латинските. Логиката, обаче, остава загадка.
Регистрационният номер се състои от 1-2 главни букви – код на града и областта и 4 цифри, и още един буквен код, като серия, след тях. В далеч по-многолюдни градове в Щатите примерно, или Великобритания, има автомобилни номера с по-кратки цифрени и буквени съчетания. Как става това, вероятно българското МВР не е разбрало и се придържа към простата сметка.
У нас е приета от години логиката първата буква на регистрационното табела на автомобила да е и началната буква или букви на града. Във Франция например не е така – означението на града е от две цифри в началото. 75 например е код за Париж, има и други цифрови кодове за там според районите.
С последните концепции на МВР положението е смесено и сложно. Останали са означения от времето на соца, в онези случаи, когато буквите на кирилица съвпадат с латинските. Например Велико Търново си е ВТ, Видин си е ВН. Но има пълни загадки:
Благоевград – Е (логиката, по която е избрана тази буква, е …просто да се избере буква, различна от други градове)
Добрич – ТХ(тук вероятно е надделяла носталгията по времето, когато градът се казваше Толбухин и е останало старото означение на номерата, както бяха по времето на соца – Тх)
Бургас – А (и в този случай няма логично обяснение. Да е предпоследната от името на града, едва ли)
Шумен – Н (поне една буква от означението се съдържа в името на града)
Ямбол – Y (може би, полицейската логика е, че това е първата буква на Я, като се транскрибира на латиница – от YA)
Габрово – ЕВ (тук вече няма никаква логика)
Плевен – ЕН (вероятно е избрана последната сричка)
Пловдив – РВ (първата буква е П на латиница, а втората си е В, каквото се среща в името Пловдив – сигурно има някаква сложна мисъл в съчетанието)
Ловеч – ОВ (част от първата сричка – умно)
Всъщност, при тази промяна на кодовете на градовете през 90-те в МВР са могли да измислят нова кодова система или с цифри, като в други страни, или да подредят буквените кодове по друга логика, по азбучен ред и т. н., а не да търсят връзка между името на града (при половината кодове) и без никаква логика при останалите.
Катаджийска нумерология
С това катаджийските номера с номерата на колите не се изчерпват. Поради големия инфантилен интерес в България към номера на коли с 4 еднакви цифри или с чифтове, МВР въведе такса за тях. При социализма с такива номера се уреждаха само с връзки известни футболисти, артисти
Най-евтино – 30 лв. – излиза правото на ползване на регистрационен номер с комбинация от цифри, например: 11 22; 12 12; 12 21. В този случай таксата е 30 лв.
За регистрационен номер с комбинация от цифри, които не са еднакви, но са по по желание на шофьора, сумата е 50 лв.
А за четири еднакви цифри, например 1111, се плащат 1 000 лв.
Всеки номер обаче започва с буквеното обозначение на областния град.
Най-скъпо излиза за регистрационен номер с букви (само от латиница) – 7 000 лв.! Същата сума се заплаща и за рег. номер с еднакви цифри без серията от букви в края например CА 111111.
Само за сравнение, в САЩ можеш да си поръчаш номер с твоето име и за 20 долара. Зависи от щата. Но в общи линии е по-евтино от България. И в много европейски страни номер по избор на шофьора не е проблем, няма строги изисквания и свръх високи такси. Затова там няма създаден такъв култ към избор на номера. В България, която дълго време е била (и още е) държава, в която всичко е забранено или не е разрешено, се е създала мания на основата на ограниченията.
Бизнесът с табели
Още една особеност на милиционерската държава се развива успешно в капиталистически условия. Българският КАТ прибира при регистрация всички стари автомобилни номера. Задължен си да ги предадеш. Като влезеш в страната с нова или купена на старо кола с временни номера, или например с редовен немски номер, българският КАТ задължително ги прибира. Не може. По света старите автомобилни номера се продават като сувенири, хората си ги запазват за спомен. Тук – не може!
И това е само “емоционалната” страна на проблема. КАТ прибира около 300 000 европейски номера на коли годишно, в сегашната криза. Прибира и старите номера на коли при смяна на собственик и др. Става дума за около половин милион регистрационни табели от алуминий, с тегло около 100 г. Тоест КАТ прави бизнес с около 50 тона алуминий годишно. С това количество един квартал като Филиповци в София може да си изкарва прехраната. Само не вярвайте на твърденията на катаджии, че връщали немските номера в Германия и т. н. Дрън-дрън. Нито ги връща някъде, нито ги пази в архив.
Тези табели най-вероятно стигат до фирмата БМВ, която произвежда регистрационните табели на всички коли в България. Пълен монополист. Частна фирма на бивши служители на МВР, води се ЕООД, но е собственост на друга частна фирма, в която дребен акционер е и МВР.
На който му се занимава да изследва тази далавера на МВР.
Но време е стадото, което МВР стриже, да се възпротиви и на стригането, и на тъпите измислици, които стават част от нашия бит и всекидневие, в случая под формата на автомобилни номера.
Пълен списък на кодовите означения на градовете върху регистрационните табели на автомобилите
Е – Благоевград
А – Бургас
В – Варна
ВТ – Велико Търново
ВН – Видин
ВР – Враца
ЕВ – Габрово
К – Кърджали
КН – Кюстендил
ОВ – Ловеч
М – Монтана
РА – Пазарджик
РК – Перник
ЕН – Плевен
РВ – Пловдив
РР – Разград
Р – Русе
СС – Силистра
СН – Сливен
СМ – Смолян
С, СА, СВ и т. н. – София-град
СО – София-област
СТ – Стара Загора
ТХ – Добрич
Т – Търговище
Х – Хасково
Н – Шумен
Y – Ямбол