Има нещо гнило във Фейсбук
Фейсбук толерира недопустими публикации на звезди, а Инстаграм нанася тежки щети върху психическото здраве на подрастващите. Това е само част от грозното лице на концерна Фейсбук, разкрито от Франсис Хоугън.
Има нещо гнило във Фейсбук. Поредица от статии в „Уол Стрийт Джърнъл“ разкри доста нелицеприятни страни от работата на концерна. Така например строгите правила за публикуване в социалната мрежа очевидно не важат за т.нар. „ВИП-профили“ – като този на бразилския футболист Неймар. Преди време той публикува във Фейсбук снимки на разголена жена, която го беше обвинила в изнасилване. Модераторите първоначално нямаха право да ги изтрият – сториха го едва след нареждане „отгоре„. Но междувременно 56 милиона потребители вече бяха видели снимките. А във Фейсбук „ВИП-профилите“ като на Неймар са вече близо 6 милиона.
Депресирани деца заради Инстаграм
Най-голямо възмущение предизвика обаче информацията, съдържаща се в статия за щетите, които платформата Инстаграм* нанася върху психическото здраве на подрастващите. В едно свое вътрешно проучване ръководството на Фейсбук стига до заключението, че Инстаграм създава у тийнейджърите, най-вече у момичетата, задълбочаващо се недоволство от собственото тяло. А то пък предизвиква депресии и смущения в храненето. Ръководството на Фейсбук обаче умишлено е премълчало тези изводи.
В случая концернът постъпи така, както винаги действа при подобни обвинения: опита се да заглади нещата, като в същото време оповести плановете си за нова версия на Инстаграм, предназначена само за деца между 10 и 12 години.
От няколко дни вече е ясно на кого дължим всички тези разкрития: на Франсис Хоугън, която е работила за Фейсбук между 2019 и 2021 година като продуктов мениджър. Пред един тв-канал в САЩ Хоугън отправи тежки обвинения срещу бившия си работодател. Централното ѝ съобщение гласи: Фейсбук е разпънат между своите интереси и тези на обществото. Но в този конфликт, според Хоугън, концернът всеки пъти взимал едно и също решение: да се погрижи за собствените си интереси. 37-годишната бивша служителка представи и документи, доказващи обвиненията ѝ. А изводът звучи страшно: „Тази версия на Фейсбук раздира нашето общество и предизвиква насилие по света„.
За това се иска смелост
Във вторник, 5 октомври, Хоугън ще даде показания пред Конгреса на САЩ. Тя вече официално поиска статут на защитен свидетел, за да може да се предпази от адвокатите на бившия си работодател.
Хоугън проявява истинска храброст. Доказват го паралелите с други известни изобличители. С Едуард Сноудън, например, който оповести тревожни факти за мащабите на глобалното подслушване и проследяване, практикувани от тайните служби, и така даде тласък на истинска афера около американската Агенция за национална сигурност NSA. Както е известно, Сноудън вече от години живее в изгнание в Русия, а едно семейство, което през 2013 година го укриваше от американските власти, преди няколко дни получи политическо убежище в Канада.
Пак преди няколко дни се разбра, че администрацията на бившия президент Доналд Тръмп е обмисляла дали да не поръча убийството на основателя на Уикилийкс Джулиан Асандж. Асандж вече над две години лежи в британски арест, а над главата му е надвиснала заплахата да бъде екстрадиран в САЩ.
Не само историите на тези хора показват, че изобличителите изобщо не са някакви самовлюбени предатели. Защото без хора като тях нямаше да се стигне и до огромните разкрития на международните разследващи журналисти, които в момента публикуват така наречените „Досиета Пандора„. Така че, ако обвиненията на Хоугън са подкрепени с благонадеждни факти – а по всичко личи, че е така – тогава тя на всяка цена трябва да бъде защитена. Включително и заради най-изконните интереси на всички нас.
*Инстаграм е част от концерна Фейсбук