Reading Time: 4 minutes
  • 15 министерства

  • 75 главни и специални секретариата

  • 4.000 отдела (50% от тях имат 0-3 служители)

  • 20.000 правомощия

  • 23.000 юридически лица

  • 700.000 държавни служители, които работят в тях

1. Орязване с 60% на структурите

Структурите на държавата ще бъдат съкратени до 60%. Досегашният процент – 30% на този етап се превръща в отправна точка. Премахват се, сливат се, и изчезват от картата десетки служби, дирекции, отдели и организации, като в същото време се елиминира дублирането и се уеднаквяват всички изпълнителни функции.

Институциите и организациите, които „се задържат на крака„, ще бъдат задължени да приложат конкретна програма за опростяване на процедурите и съкращаване на бюрократичните такива, с цел намаляването на „лабиринта“ в държавата с 25% през 2012 г. Стойността на гръцката бюрокрация се изчислява на 6,7% от БВП, докато в другите страни на Европейския Съюз този показател е 3%.

2. Съкращения за половината служители

Премахва се и преминава в ръцете на частни компании цялата структура на поддържащите структури в държавата (протокол, изплащане на заплати, доставки, техническа помощ, проследяващ механизъм на службите). 50% от работещите в тези поддържащи структури ще бъдат съкратени. Административни служители, които се занимават с изплащане на възнаграждения, водене на протоколи, връчване на призовки, компютърни техници, доставчици, хигиенисти и други, ще загубят работните си места.

3. Условия за парите

Вече всяка държавна служба, коята разчита на държавните пари, ще трябва да дава точен отчет за това как харчи средствата си. Няма вече пари за пилеене, и службите, които не дават точен отчет за разходите си, ще бъдат закривани.

Разходите ще бъдат свързани с целите и ще бъде създадена много строга мрежа за контрол. Никой няма да може да взема държавни пари, ако не докаже къде точно ще похарчи бюджета си и какви ще бъдет резултатите от разходите му. Следователно става задължително създаването на програмни бюджети за всяко министерство и служба. В скоро време няма да има нито един разход, за който централната власт да не знае къде е отишъл.

Държавните служби и организации, които не представят подобен план за действие и усвояване на парите, на първо време ще губят пари и персонал, а впоследствие ще бъдат закривани окончателно.

Докладът на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие смята за почти сигурно, че тази промяна ще доведе до закриването на хиляди държавни служби, които в момента дори нямат причина да съществуват.

Механизмът за контрол на разходите и целите ще бъде пряко свързан със системата за измерване на ефективността. В целия публичен сектор се въвежда система на атестиране.

4. Орязване на правомощия

Правомощията на държавата се съкращават в процент, който ще надхвърли 50%. Гръцкият публичен сектор има над 23.000 правомощия! Това раздробяване и припокриване на правомощия се описва в доклада като „безпрецедентна ситуация“. Освен това те се смятат за една от причините, които отблъскват инвеститорите от Гърция.

Съкращаването им се свързва с премахването на структури, съкращаване на персонал и икономисване на парични средства.

Какво видяха експертите

Разточително правителство, неопитни юридически лица, десетки независими органи, свръхрегулация, изобилие от структури, повсеместна липса на държавна координация и невероятна бюрокрация, която е основният фактор, възспиращ всяка инвестиция, това са главните изводи, до които стига докладът на експертите за управленския лабиринт в Гърция.

Проблемите са сериозни, колкото и дългът на страната и заплашват държавата с разпадане„. Това отбелязва групата експерти на OECD, като завършва обиколката си в министерствата.

Както е известно, OECD е голям познавач на гръцката държава и сред най-авторитетните й изследователи. За съставянето на окончателния доклад са работили голям брой чуждестранни технократи, както и цял щаб от 198 гръцки учени от 15 комисии към също толкова министелства.

Всички те са установили, че прекомерно многото структури на централизираната държава обслужват над 23.000 подробно описани правомощия, които са създали задушаващи рамки за функционирането на държавния сектор и законодателен излишък, който блокира всичко. Бюрокрацията е следствие от всичко това. На година биха могли да бъдат спестявани 15 млрд. евро само от опростяване на процедурите с 20%. Последният доклад на OECD разкрива страшните последствия от неизясняването на правомощията.

Липсата на ефективни административни реформи е довело до там структурните и функционални проблеми на гръцката административна държава да се отразяват върху функционирането на правителствата и да имат негативни последици за икономическото и социално развитие на държавата като цяло. На първо място в списъка с проблеми застават: свръхрегулацията, раздробяването на правомощията и на структурите за тяхното прилагане, както и нетипичната обществена реакция към държавните регулации.

ПРИОРИТЕТИ
Навлизане на частни компании в публичния сектор

Смята се, че частната инициатива ще изиграе ролята на задвижващ лост, който ще раздвижи в непосредствено бъдеще машината на публичния сектор. Първият експеримент ще се извърши с преотстъпването на поддържащите структури в министерствата на частни фирми.

Така вместо „зъбчатите колела“ да бъдат движени от хиляди чиновници, които в крайна сметка правят системата тромава, на тяхно място ще има един централен „сървър“, контролиран от частна компания, от който ще тръгват и ще се връщат всички документи (единен протокол и еднакви документи с решения за всички).

Показателен за ситуацията в публичния сектор е фактът, че за да се придвижи даден документ в рамките на само едно министерство, може да са необходими понякога 20 дни!Също така има служители, чиято работа е единствено да следят дали колегите им са регистрирали картите си при идване и напускане на работното място, и нищо друго!.

Въпреки многобройните подканяния от страна на Европейския Съюз през последните години Гърция да намали бюрокрацията, страната е отбелязала нулев напредък в това отношение. И сегашната безизходица в държавата е последица от това.

Сега обаче икономическата криза предоставя шанс за реорганизация на държавните структури, с акцент върху стратегическото планиране, свързването на резултатите от дейността на министерствата с бюджетите им, ефективното използване на служителите в зависимост от качествата и уменията им.

Според плановете на правителството, програмата за реорганизация на публичния сектор трябва да е готова до края на годината, а осъществяването й ще стане в рамките на 2012 г.:

1. Гласуване на законопроект за „ефективно законодателство„, което ще отблокира процедурите за инвестиции в страната и отварянето на професиите.

2. Πрограма за опростяване-премахване на процедури и съкращаване на бюрокрацията с 25%.

3. Прерадпределяне на поддържащите структури в държавните служби и навлизането на частни фирми в тях.

4. Незабавно приложение на електронния протокол.