Reading Time: 5 minutes

Фандъкова спечели, но 10-годишното статукво е поразклатено

Изборите минаха и машините за популизъм спряха работа. Но нещо се носи във въздуха: ГЕРБ не бяха съборени в София, но са поразклатени. А откъм ДПС, крепящо досега управлението, повя следизборен хлад.

Нещо се носи във въздуха, след като машините за популизъм и пропаганда спряха работа, понеже изборите минаха. ГЕРБ не бяха съборени в София, но десетгодишното статукво се поразклати след балотажите в неделя. ДПС и загубилата изборите за кмет на столицата Мая Манолова поставиха под въпрос легитимността на вота. Партията на Ахмед Доган обяви курс към защита на демокрацията в България заради опорочен предизборен процес, а Манолова и инициативният ѝ комитет ще искат касиране на изборите заради съмненията си за купуване на гласове.

„Връщане към нормалността“

След първия тур управляващата партия, макар и първа сила, калкулира загуби на общински съветници на много места. След балотажите ГЕРБ печели трите най-големи областни центъра – столицата, Пловдив и Варна, но губи Перник, Благоевград, Русе, Видин, Разград, Ямбол, както и десетки по-малки общини като Созопол. В София “Демократична България” ще има кметове в една трета от 24-те районни кметства, БСП – в едно. Новият стар кмет на столицата Йорданка Фандъкова, която е и зам.-председател на ГЕРБ, обеща структурни промени в Столична община, обвързани с персонални.

Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов определи отстъплението като връщане към “нормалността”: “Не е нормално една партия да спечели всички областни градове. С шарените общински съвети ще имаме възможност да споделим отговорността”, заяви Борисов по демократичному и обеща да продължи прочистването на партията от “дерибеи”.

„ДПС докара демокрацията, ДПС ще я защити“

Но откъм ДПС, крепило досега статуквото с достатъчно гласувания в парламента, повя хлад заради усъмняване в честността на изборите. “Политическите реалности в България вече не са същите”. Тази фраза на два пъти повтори лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ на първата за местните избори пресконференция на Движението, на която призова “всички свободни и активни граждани да защитим демокрацията в България”. Причината – противопоставянето и агресията, създадени от управляващите в предизборната кампания, поставящи демокрацията в риск.

Преди 30 години ние докарахме демокрацията в нашата родина и продължаваме да сме нейни пазители”, заяви Карадайъ. Той отбеляза, че държавният апарат – лесничеи, социални работници, директори на училища, полицаи – е бил превърнат в машина за печелене на избори, при това в най-уродливата ѝ форма – чрез натиск и репресии, в т.ч и към бизнеса. С всичко това управляващите създадоха условия за алтернатива, каза Карадайъ, очевидно страдащ от амнезия за времената, когато ДПС държеше горските стопанства и техни шефове обещаваха дърва за огрев срещу правилната бюлетина.

Лидерът на ДПС беше категоричен, че ще участва в срещата при президента Румен Радев за пропуските в Изборния кодекс, тъй като изборите са показали много от дефектите му. Според държавния глава липсата на доверие в изборния процес е една от причините за ниската избирателна активност. “Огромният брой недействителни бюлетини на първия тур и множеството сигнали за купени гласове компрометират организацията и самото доверие в изборния процес. Хората не отиват до урните, защото не вярват, че техният глас ще бъде отчетен коректно”, коментира Радев, който подчерта и важността от въвеждането на машинното гласуване.

Амбивалентната Мая Манолова и ляводясното

С обвинения за опорочени избори обясни загубата си и Манолова, която ще иска касиране на вота. По думите ѝ реалната ситуация и в София, и в страната е “безобразно и безнаказано купуване на гласове”. “Видяхме как силово се склоняват хора да гласуват, а правоохранителните органи действат селективно. Властта няма страх от закона и няма срам от хората”, обяви бившата омбудсманка след края на изборния ден, когато стана ясно, че изостава с около 5% от победителката Фандъкова. Социологическите данни показват обаче, че и за двете кандидатки делът на ромските гласове е в рамките на 1%.

Но какво се случи с ръкостискането между (условно) левите и (условно) десните в столицата и създаването на “Отечествен фронт” срещу ГЕРБ? “Трудно и не докрай, но си подадохме ръце”, каза Манолова. Според бившата соцдепутатка, обединението не би било възможно “без ценностите, зад които застанахме – свобода, демокрация, върховенство на закона”.

Призивите да бъде подкрепена Манолова разделиха т.нар. “демократична общност” (именувана и като “градска десница”). От едната страна останаха тези, за които бе съвършено неприемливо да гласуват за човек като нея, с неубедителна биография на граждански кандидат, активирал “Костинбродската афера” през 2013 г., контра на протестите срещу избора на Пеевски за шеф на ДАНС и кабинета “Орешарски” и неизяснени публично връзки с избягалите от присъдите си братя Галеви. На балотажа част от тях са подкрепили Фандъкова, значителна част не са гласували, а делът на отбелязалите опцията “не подкрепям никого” е близо 5% – почти колкото е загубата на Манолова.

От другата страна са тези, които смятат, че целта – събарянето на ГЕРБ, което би било следствие от загубата на София – оправдава средствата и моралните дилеми са признак на сектантско мислене. Така че дори “гласуване с отвращение” ще е от полза за тази цел. Мобилизираха се граждански активисти, адвокати, политолози, хора от предните редици на “градската десница”. Но социологическите данни показаха, че най-значима е подкрепата за Манолова от избиратели на “Спаси София”, определена от политолога Огнян Минчев като “новата левица”.

Всъщност, по-голяма част от гласовете на демократичната общност на втори тур са били за Манолова, а по-малка – за Фандъкова. Към момента няма данни колко от избирателите на БСП са откликнали на призива на лидерката Корнелия Нинова да подкрепят на балотажите за районни кметове в София кандидати на “Демократична България”.

Две кампании – едната е излишна?

В опит да разшири ветрилото на подкрепата, в седмицата преди втория тур щабът на Манолова разпространи видео обръщение от новоизбрания кмет на Будапеща Гергей Карачон да се гласува за нея срещу статуквото. За разлика от нейната, неговата биография на либерал и “зелен” обаче показва устойчивост на политическите ценности.

Флиртът на Манолова с либералните градски общности стигна дотам, че преди балотажа тя се обяви срещу избора на Иван Гешев за главен прокурор – макар и с пост във Фейсбук. Но тази “искреност”, предвид факта, че протестите в София текат от месеци, само осигури алиби за някои десни да я подкрепят. 

Времето ще покаже дали този съюз е стратегическо партньорство или има конюнктурни цели, но формалното негодувание на Манолова срещу избора на Гешев не се връзва с избора на столичен кмет. Това са две различни кампании, които си съвпаднаха във времето и щабовете тепърва ще анализират доколко смесването им ощети кметската.

Какво ще прави Манолова оттук нататък? “Няма да се откажа, ще намеря начина и формата тази гражданска енергия да не бъде разпиляна, за да доведе до промяна на модела в София и в България”, обяви тя след края на изборния ден предвид близо 170-те хиляди гласа за нея. Тези думи бяха разчетени като заявка за политически проект, макар че този мажоритарен избор може да я подведе, така както я заслепи високият ѝ рейтинг на омбудсман.

Износването на ГЕРБ вече проличава

Със сигурност отпада едно притеснение за Нинова – Манолова няма как да щурмува лидерския пост в БСП, тъй като социалистите направиха отскок от кота нула. От “Позитано” 20 още не са коментирали резултатите от вота, но кметове в четири областни центъра са факт, както и в по-малки общини. Износването на  ГЕРБ от три мандата управление проличава – други пет областни центъра се печелят също от кандидати извън управляващата коалиция.

И ДПС отбелязва прираст. Присъствието на ДПС в местната власт е категорично увеличено, нещо повече – географията е разширена, заяви лидерът Карадайъ. Аргументът му бе, че на изборите през 2015 г. ДПС са спечелили 39 кметове самостоятелно и в коалиция, а на тези избори – 47. Освен това партията има 916 общински съветници, което е 18% от всички общински съветници, а при кметове на кметства над 35% са избрани от ДПС. Не беше ли Цветан Цветанов, който го предрече.