Reading Time: 3 minutes

„Целта на руската военна машина е обединена Европа“

Следващите седмици ще бъдат решаващи за бъдещето на Украйна, казва украинският министър на отбраната Олексий Резников. А според Володимир Зеленски „целта на руската военна машина е обединена Европа„.

Украинският президент Володимир Зеленски разкритикува остро спрените доставки на руски газ за Полша и България. „Тази седмица руското ръководство стартира нова серия енергийно изнудване на европейците„, каза той във видеообръщение. Спреният газ е „още един аргумент за това, че никой в Европа не може да се надява на „нормално икономическо сътрудничество с Русия„. По думите на Зеленски, Русия използва не само газа, но и всяка друга търговия като оръжие. Затова Москва просто очаква подходящия момент. „Или за да изнудва икономически европейците, или пък за да подсили руската военна машина, чиято цел е обединена Европа„, каза той. Колкото по-рано Европа разбере, че не може да е зависима от Русия в търговско отношение, толкова по-рано ще бъде гарантирана стабилността на европейските пазари, смята Зеленски.

След спирането на доставките на руски газ за Полша и България, Вероника Грим от германския Съвет на икономическите мъдреци настоява Берлин и Брюксел да не се подават на натиска на Русия за заплащане за газа в рубли. „Със спирането на доставките Русия отново тества единството на ЕС. Едно е ясно: каквото и да правим, за да ограничим плащанията за енергийни доставки от Русия – трябва да сме готови да издържим на подобни сценарии„, каза тя пред „Райнише пост„.

"Това е все едно вашият наемодател да ви каже - няма да плащате на мен, а на друг и в друга валута. Ако се съгласите, какво ще е следващото искане?", каза още министър-председателят.

„Задават се крайно трудни седмици“

В Украйна предстоят „крайно трудно седмици„, каза украинският министър на отбраната Олексий Резников. Русия е събрала войски за голяма офанзива в източната част на Украйна и ще се „опита да причини колкото се може повече страдание“, обясни той в сряда, 27 април, в публикация във Фейсбук. На фона на заплахата от „разрушения и болезнени жертви“ той призова украинското население към „извънредно единство и голяма съпротивителна сила“. Следващите седмици ще бъдат решаващи за бъдещето на Украйна, смята той.

Повече от два месеца след началото на нападателната война на Русия в Украйна руската армия засили атаките си в източната и южната част на страната. Киев съобщи, че руските части са напреднали на изток и са превзели няколко села в Донбас.

След информациите за експлозии в Приднестровието, украинското правителство наблюдава внимателно ситуацията в проруския сепаратистки регион в Молдова. „Винаги сме гледали на Приднестровието като на плацдарм, от който могат да произлязат известни рискове за нас„, е казал в Киев Михайло Подоляк, съветник на украинския президент, по данни на агенция Униан.

Той предполага, че броят на командваните от Русия войници в Приднестровието са между 1500 и 2000. „От тях между 500 и 600 са руснаци, а останалите – местни.“ Подоляк окачестви най-новите експлозии там като провокация. „Всичко е така, както Руската федерация винаги прави.

Русия протестира срещу предаването на руски хеликоптери на Украйна

Русия протестира срещу предаването на хеликоптери руско производство на Украйна от САЩ. Договорът от 2011 предвижда, че хеликоптерите са предвидени за Афганистан и че само със съгласието на Русия могат да бъдат предавани на други страни, съобщи пред агенция Интерфакс отговорната военно-техническа руска служба в сряда. Предаването на тези хеликоптери на Украйна нарушава договора, казват от там.

Още преди да започне руската нападателна война в края на февруари, САЩ предоставиха на Украйна пет от предвидените за Афганистан хеликоптери от тип Mi-17. В средата на април Вашингтон съобщи, че Киев ще получи още 11. САЩ бяха набавили руските хеликоптери първоначално за афганистанските военни сили. Покрай вземането на властта от талибаните така и не се стигна до изпращането на хеликоптерите в Афганистан.

Полша иска финансова помощ от ЕС

Полша настоява да получи от ЕС финансова помощ за приема на украинските бежанци. По думите на полския премиер Матеуш Моравиецки, страната му се грижи за ранени войници от Украйна и „подслонява 2,5 милиона бежанци, за които ние, полците, отворихме сърцата и домовете си. Но затова ни трябват пари“, каза той пред германския „Билд„. До този момент обаме ЕС не е платил „нито стотинка“ за грижите, които Полша полага за бежанците, посочи той. Полският премиер припомни, че през 2015 Турция получи „милиарди“ от ЕС заради бежанците от Сирия и съседните ѝ страни.

Вчера, 27 април, руският президент Владимир Путин заплаши всички страни, които помагат на Украйна, с ответен удар. Който се меси в конфликта и създаде стратегическа заплаха за Русия, трябва да знае, че отговорът ще бъде „светкавично бърз“, каза той в Санкт Петербург. „Разполагаме с всички инструменти за това“, каза Путин. „И ще ги използваме, ако е нужно. И искам всички да знаят това.“ Съответните решения вече били взети.