Reading Time: 3 minutes

Защо хората в Аржентина станаха опитни зайчета за руската ваксина?

Аржентина се превръща в опитно поле за руската ваксина: това е една от малкото страни в света, която засега залага изцяло на „Спутник V„. Защо?

Точно по Коледа в Аржентина тържествено пристигнаха първите 300 000 дози от руската ваксина „Спутник V„, две седмици по-късно бяха получени още толкова, а тази седмица с поредния полет бяха доставени още 220 000 дози. Аржентина е втората голяма държава след Русия, която първоначално залага единствено и само на руската ваксина. Това е препаратът, който според мнозина учени е много ефективен, но пък не е преминал през важната заключителна трета фаза на изпитанията. Но имаше ли Аржентина въобще друг избор?

Ситуацията в Аржентина не е по-различна от тази в останалите южни държави. В международния ваксинационен супермаркет ваксините на Biontech/Pfizer и на Moderna бяха изкупени от богатите страни като САЩ, Израел или членките на ЕС. А Аржентина можеше само безпомощно да съзерцава отстрани заможните купувачи и да се задоволи с второкласната стока, произведена от Русия и Китай.

Какви са страничните явления?

„“Спутник V“ е ваксина със странични явления, които не са описани в нейната листовка“, казва журналистката Хосефина Еделщайн, която е сред водещите здравни експерти в Аржентина. „При това нямам предвид медицинските странични явления, а политическите, както и геополитическите и икономическите спорове, които тази ваксина предизвиква.“

Преди една седмица аржентинският президент Алберто Фернандес стана първият държавен ръководител от Латинска Америка, който се ваксинира срещу коронавирус. След инжекцията той се пошегува, че му се пие водка и попита медицинската сестра дали това е странично явление. Опозицията, която от месеци критикува държавния глава от левицата заради неговия подход към кризата с коронавируса, се опасява от съвсем други последствия: че Аржентина изпада в зависимост от автократ като Владимир Путин.

Инструмент в ръцете на Русия?

И действително: за Русия „Спутник V“ е повече от ваксина. Путин усилено рекламира препарата, макар самият той така и да не се е имунизирал. С названието „Спутник“ се свързват последните големи достижения на руската космическа наука от миналия век. Чрез ваксината Москва се опитва да възстанови имиджа си, пострадал покрай Сирия, Украйна и Навални. И да се завърне на това място в света, което ѝ се полага според нея самата.

Глобалните цели на Русия се натъкват на локално недоволство в Аржентина. „Общинските власти в Буенос Айрес остро критикуват „Спутник V“ и са против имунизациите„, казва Еделщайн и така всъщност застават срещу имунизационната стратегия на президента. За Аржентина, която е силно изнервена още отпреди пандемията в резултат на дългогодишната икономическа криза, имунизацията не предлага защита срещу острите политически атаки между управляващи и опозиция.

Дадоха обещания, които не могат да бъдат изпълнени

Аржентина няма ефективна стратегия за осигуряването на различни видове ваксини. Препаратите на AstraZeneca ще пристигнат едва през март„, казва политологът Серхио Беренщайн. И затова дотогава страната залага единствено на руската ваксина. А преговорите с Biontech/Pfizer са се провалили, макар Аржентина да е била сред държавите, в които са правени изпитанията на техния препарат. „Хората си мислеха, че договърт е само формалност. Но всъщност не получихме нито една ваксина„, казва Беренщайн. Според него, правителството не носи вина за провала на преговорите с Biontech/Pfizer. Политологът обаче критикува остро президента Фернандес. „Комуникацията на правителството по отношение на ваксината беше пълен провал.

Аржентинското държавно ръководство допусна грешката, която направиха и много други правителства: даде обещания, които няма как да бъдат изпълнени – особено по отношение на планираните срокове за ваксинациите.

Истината е, че щеше да е много странно и трудно за обяснение, ако аржентинското правителство се беше справило добре точно с тази криза – пандемията„, изтъква политологът. „Защото за всички тукашни правителства е характерно, че винаги се провалят дори и при най-простичките неща – не успяват дори леко да понижат инфлацията. Така че как точно сега – при тази сложна тема да си свършат добре работата?