Reading Time: 2 minutes

Поверия за Бъдни вечер

Пере ли се на Бъдни вечер? Какво казва поверието по този въпрос? От православна гледна точка, трапезата на Бъдни вечер не е от голямо значение. Единственото условие е храната да е постна, защото това е последният ден от Рождественския пост.
На Бъдни вечер и на Коледа не трябва да се чисти, пере, подрежда, шие. Всичко това трябва да се извърши в дните преди Бъдни вечер. Откъде идва това поверие? Забраната за пране и чистене на Бъдни вечер е пряко свързана със започването на т.нар. “мръсни дни”.
Мръсни дни Те започват на Бъдни вечер и продължават до Йордановден (6 януари). Срещат се и като Мръсни вечери, Погани дни, Поганци, Некръстени дни, Караконджолови дни, Глупи дни, Вампирови дни. Това е период в годината, когато природата и човекът се подготвят за повторно раждане, а светът – за ново сътворение. Мръсните дни са невидимата граница между старата и нова година. Това времето за родилните мъки на Богородица, раждането на Младенеца и кръщаването му.

Именно на границата между тези два свята е появяват злите сили: караконджули, таласъми, вампири, бродници. Всяко нощ те слизат при хората и им вредят. Опитвайки се да се предпазят от тях, хората спазват редица забрани, изпълняват различни ритуали, правят магии и изаклинания. Какво е забранено през мръсните дни:
* Не се извършва женска работа, особено с вълна, не се бродира, мете, преде, за да не нападат таласъмите и другите демонични сили.
* Не се пере и мие преди да се пусне във водата стрък пелин, защото водата е все още некръстена и опасна.
* Не се опяват мъртъвци и не се извършват помени.
* Не се вдигат сватби. Защо не се вдига масата на Бъдни вечер – ето какво ни казва поверието * Не се излиза през нощта след залез слънце, за да не срещнат хората вампири, таласъми, караконджули.
* Не трябва да се зачеват деца, защото съдбата им няма да е добра.
* Всеки трябва да носи в себе си скилидка чесън, за да гони злите духове и таласъми, когато излиза.
* На портите, прозорците и комините се поставя хвойна и черен глог, рисуват се предпазни кръстове с катран, залепват се слънчогледови пити, за да гонят нечистивите сили.
* От къщата към дувара се хвърля камък, за да не влизат поганците.
* Пепелта от огнището не се изхвърля, защото по нея ходят демони. Тази пепел се пази до Водици (Богоявление), защото има магическа сила и лекува болести.
* Не се пътува, за да не се срещат поганците, които бродят навън.
* Не се ходи на воденица, защото караконджулите спират водата. *Ако се роди дете, трябва да се лекува. Вярва се, че ако е момче, ще се залюби със змеица. Ако е момиче, ще бъде отведено от змей. За да се избави от това новороденото, трябва три жени за три дни да изпредат и ушият под комина вълнена ризка и да облекат бебето, веднага като се роди.
Краят на мръсните дни На Йордановден (Богоявление) свещеникът “кръщава” водата и хвърля кръст в нея. С тази светена вода и с босилкова китка, той обикаля домовете. Вярва се, че с ръсенето със светена вода се пропъждат нечистите дни и демоничните сили. На 6 януари всеки трябва да пие от кръстената вода, за да изгони злото от себе си.