Reading Time: 4 minutes

НАТО иска да превземе Русия? Как работят руските лъжи.

Русия е застрашена, защото НАТО се приближава до границите ѝ и иска да я превземе: Путин не спира да повтаря все същите лъжи. Кремъл води паралелна война с дезинформационните си кампании. Как става това? Няколко примера.

Революцията от площад „Майдан“ и окупацията на Крим през 2014 година – това бяха двете ключови събития, които накараха руските власти да се загрижат не само за държавната пропаганда вътре в страната, но и за провеждането на дезинформационна кампания в чужбина. Вярно е, че не можем точно да измерим мащабите на тази кампания през последните 12 месеца, но експертите, с които разговаря ДВ, са единодушни: нараства както интензивността на пропагандата, така и броят на каналите, по които се разпространява руската дезинформация. Едно от твърденията, което от началото на войната се оказва най-жилаво, гласи, че НАТО заплашва Русия и дори иска да я превземе.

Агресията се представя като „защита“

Още доста време преди да нахлуе в Украйна Русия разпространяваше подобни твърдения, за да оправдае войната. „Започна се навярно още по време на „Евромайдана“, значи някъде през 2014. Оттогава насам Русия твърди, че Западът се намесва в Украйна“, казва Роман Осадчук от Research Associate Atlantic Council в интервю за ДВ.

В редица свои твърдения Русия подменя причина и следствие, обяснява Луц Гюлнер от Европейската служба за външна дейност (ЕСВД): „Нещата винаги се представят така, че да се окаже Русия под голяма заплаха, обкръжена, застрашавана дори от Украйна – поради което трябва да се отбранява и тази война не е нищо друго освен самозащита“, казва високопоставеният дипломат.

НАТО застрашавал Русия

Дни пред нахлуването в Украйна руският президент Владимир Путин заяви, че „НАТО непрекъснато се разширява“, а военните структури на организацията наближават руските граници. Вярно в това твърдение е следното: след разпадането на Съветския Съюз в НАТО доброволно влязоха 14 източноевропейски държави. Само четири от тях имат граница с Русия. През 2008 година перспектива за приемане в НАТО получи и Украйна.

Вярно е още, че европейските държави членки НАТО взимат предпазни мерки и подготвят летища за възможно бързо подсилване на войските си. Веднага трябва да се каже обаче, че Алиансът започна да взима такива мерки чак след 2014 година, когато Русия анексира Крим. НАТО продължава стриктно да спазва Основополагащия договор, сключен с Русия през 1997 година. Той забранява допълнителното и трайно разполагане на сериозни военни подразделения в новоприетите държави от Алианса. Да не говорим, че Путин не може да приведе никакви доказателства за своите твърдения. Независимо от всичко това руският президент непрекъснато помпа все същата история: Русия била заплашена от НАТО.

„Денацифициране“ на Украйна

Какво обаче е положението с едно друго твърдение на Путин: че рускоезичните хора в самозваните републики Донецк и Луганск от години били подложени на геноцид от украинците, а самата Украйна трябвало да бъде „денацифицирана“?

Всички тези необосновани твърдения се разпространяват от руските държавни медии най-вече за вътрешна употреба. Но те започват да оказват определено влияние вече и на Запад. Така например в едно допитване от октомври 2022 година 19% от анкетираните германци са заявили, че нахлуването на Русия в Украйна е било единствената възможна реакция на страната в отговор на натовските провокации. А 21 на сто от анкетираните са били отчасти съгласни с това твърдение. С други думи: 40% от германците поне в някаква степен приемат тази история за вярна.

„Много висока цифра, която се получава в резултат от дезинформационните кампании, но и поради вече наличните нагласи по отношение на НАТО“, твърди Юлия Смирнова, водеща аналитичка от берлинския Институт за стратегически диалог.

Имало лаборатории за биологически оръжия

Нека да си припомним как в началото на войната се твърдеше още, че в Украйна има американски лаборатории за биологични оръжия. Тези твърдения се оказаха умишлено разпространявани фалшиви новини. Историята, че украинците уж подготвяли „мръсна бомба“, беше пусната в обращение не от друг, а от руското Министерство на външните работи. За нагледни „доказателства“ бяха използвани стари кадри от руски атомни централи и от пожарна тревога в Словения.

Западните държави наистина помагат на Украйна с финансови средства, с оръжие и чрез санкциите срещу Русия, но в интерпретацията на Путин това означава, че „Украйна изцяло е поставена под външен контрол“ и „все повече попада под властта на въоръжените сили на НАТО, които я напомпват с модерно оръжие“.

Войски на НАТО и ЕС воювали в Украйна

В руските държавни медии се разпространява и твърдението, че войски на НАТО действали на територията на Украйна, а редица подразделения на украинските въоръжени сили фактически се командвали от западни офицери и инструктори. Често пъти като илюстрация на това твърдение се използват кадри с бойци от доброволните подразделения, воюващи на украинска страна, където има и чужденци от натовски държави.

През май 2022 потребители в социалните мрежи разпространиха лъжата, че страни от ЕС смятали да се намесят във войната. Във видео, украсено с логото на БиБиСи, се казваше, че в Полша била подписана заповед за привеждането на войски в „пълна бойна готовност“. Това видео беше фалшифицирано. Британската медия оповести, че не е разпространявала такава новина, а логото ѝ е било използвано незаконно. А представители на полското правителство обвиниха Русия, че провежда информационни атаки срещу тяхната страна.

Германия водела война срещу Украйна

Решението на Германия да достави на Украйна танкове „Леопард-2“ също беше интерпретирано от много потребители в социалните мрежи като признание на канцлера Олаф Шолц, че НАТО води война срещу Русия. Нека да припомним обаче, че още преди решението на Берлин в мрежите вече се въртяха видеа, според които „Леопардите“ вече са в Украйна. Роман Осадчук смята, че това изобщо не е случайно. „От руска гледна точка разпространяването на такива видеа онагледява твърдението, че Европа се готви да нападне Русия“, казва политологът.