Естония ще демонтира всички съветски паметници
Естония ще демонтира всички съветски паметници. Правителството на Естония е решило да премахне всички съветски паметници от общественото пространство. Смята се, че те са между 200 и 400. Възможно е обаче да възникнат проблеми на някои места.
Правителството на Естония е решило да премахне всички съветски паметници от общественото пространство „възможно най-скоро”.
„На заседанието на кабинета обсъдихме подробно как да се справим с премахването от общественото пространство на паметници със символи на окупационната власт. По приблизителни данни в Естония те са между 200 и 400„, съобщи министър-председателката на Естония Кая Калас. Тя уточни, че „точният момент и редът зависят от готовността и логистиката на местните власти“ – тъй като паметниците са тяхна собственост.
Дали ще се повторят проблемите с “Бронзовия войник”
Калас обърна специално внимание на паметник на танк Т-34 в град Нарва, който се намира на границата с Русия и в който рускоезичното население е над 90%. Естонската министър-председателка не изключи демонтирането му да предизвика напрежение в обществото, тъй като много местни жители са против действието. Затова правителството трябва да „поеме отговорност“ за операцията, казва Калас.
Десетки хора вече са били забелязани около паметника в последните дни. Според полицията досега те са се държали спокойно.
Министърът на външните работи Урмас Рейнсалу заяви, че танкът трябва да бъде премахнат в рамките на един месец и ако е необходимо, да се свика извънредно парламентарно заседание по въпроса. Той припомни за масовия протест на рускоезичното население в страната през 2007 г., когато бе преместен паметникът на войника-освободител на Талин от фашистите „Бронзов войник„. Един човек е убит в резултат на размириците, които избухват тогава. Според Рейнсалу, ако правителството допусне конфликтът за паметника на танка в Нарва да се проточи, това може да доведе до подобни последици.
Естония спира да издава визи за руснаци
На 28 юли естонското правителство издаде и указ, с който забрани издаването на визи за временно пребиваване и обучение на руски граждани. Урмас Рейнсалу обясни тези мерки с необходимостта да се „осигури непрекъснат натиск“ върху Русия да спре агресията си срещу Украйна. „Това ще има положително въздействие върху нашата собствена сигурност“, добави естонският външен министър.
През юни Кая Калас поиска от НАТО да изпрати в Латвия, Литва и Естония дивизии от 20 000 до 25 000 войници на Алианса, които да се защитават от потенциална руска атака. Малко преди това руският посланик беше извикан в естонското външно министерство заради думите на Путин за „връщането“ на Нарва.